Header

Uwaga rodzice: Nastolatki mają nowe wyzwanie

Amerykańscy lekarze ostrzegają przed „Benadryl challenge”. Nowe, niebezpieczne wyzwanie zostało spopularyzowane w ostatnim czasie w mediach społecznościowych i na aplikacji TikTok. Przyczyniło się również do śmierci 15-latki z Oklahomy i hospitalizacji co najmniej trzech nastolatków w Teksasie. Wyzwanie polega na zażyciu kilku dawek Benadrylu, leku przeciwhistaminowego. Jest on dostępny bez recepty i stosowany przez osoby zmagające się z różnego rodzaju alergiami. „Wskazana dawka jest bezpieczna jednak zwiększona ilość tego leku może doprowadzić do poważnych skutków ubocznych. Może dojść do utraty przytomności, halucynacji, nieregularnego bicia serca a nawet zatrzymania akcji serca. Przedawkowanie może doprowadzić także do drgawek i skrajnej senności. Połączenie tych wszystkich objawów może być śmiertelne” – powiedział doktor Adam Berman z nowojorskiego Northwell Health/ Long Island Jewish Medical Center. Rzecznik prasowy Johnson and Johnson, producenta Benadrylu wydał oświadczenie w którym zaznaczył, że zdrowie i bezpieczeństwo klientów jest priorytetem firmy. Doniesienia o wyzwaniu z zastosowaniem tego lekarstwa wzbudziło ogromne zaniepokojenie. Dlatego zwrócił się do osób stosujących Benadryl z prośbą o dostosowywanie się do wskazówek umieszczonych na opakowaniach tego lekarstwa i nie przekraczanie zalecanej dawki. Z kolei doktor Berman zaapelował do rodziców o zwrócenie uwagi czy ich dzieci nie sugerują się zbytnio mediami społecznościowymi na których często pojawiają się niebezpieczne pomysły, zagrażające nie tylko zdrowiu ale także życiu młodych ludzi.

1